Bezpečné opalování

JAKÝ JSTE KOŽNÍ TYP

Každý člověk je jiný a každý reaguje jinak na UV záření. Proto je nutné zvolit dobu opalování vhodnou pro Váš typ pokožky. Prosím udělejte si tento test pro Vaši větší bezpečnost.

  Kožní typ 1 Kožní typ 2 Kožní typ 3 Kožní typ 4
pokožka velmi světlá světlá světlá až světle
hnědá
světle hnědá
až olivová
pihy časté občasné žádné žádné
vlasy blond blond až světle hnědé světle hnědé
až hnědé
tmavě hnědé
vlasy modré,
šedé
modré, zelené, šedé, hnědé šedé, hnědé tmavé
typ Keltský
typ (2%)
Světlovlasý
evropan (12%)
Tmavovlasý
evropan (78%)
Středomořský
typ (8%)

Reakce na slunce

opálení žádné nevýrazné dobré rychlé a hluboké
spálení vždy téměř vždy často někdy


Typ I: velmi citlivý
Na sluneční záření reaguje citlivě, někdy až alergicky. Vyznačuje se citlivou pokožkou, rezavými vlasy, množstvím pih.
Jeho pokožka nikdy nezhnědne. Naopak se často spálí. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 5 až 10 minutách pobytu na slunci.

Typ II: citlivý
Na sluneční záření reaguje citlivě. Vyznačuje se světlou pokožkou. Pokožka se opaluje pomalu, často se spálí, někdy mírně zhnědne.
Lidé s tímto typem mají většinou blond vlasy, pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 10 až 20 minutách pobytu na slunci.

Typ III: normální
Na sluneční záření reaguje normálně, bez alergických reakcí. Pokožka se opaluje do hněda, lidé tohoto typu mají tmavě blond až světle hnědé vlasy, málo pih. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 15 až 25 minutách pobytu na slunci.

Typ IV: odolný
Vůči slunečnímu záření je odolný. Snědá pokožka se velmi rychle opaluje, opálení si uchovává delší dobu, než u ostatních fototypů.
Lidé s tímto typem pokožky mají hnědé až černé vlasy, výjimečně pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 20 až 30 minutách pobytu na slunci.

Opalování v soláriu lze obecně přirovnat k pobytu na slunci, to však jen částečně, neboť v přírodě lze jen obtížně stanovit správnou míru expozice UV záření. Naopak v soláriích je tento zásadní problém bezpečně vyřešen neboť člověk se zde nemůže setkat se všemi těmito těžko odhadnutelnými faktory, mezi něž např. patří : místo pobytu vzhledem k zeměpisné šířce a délce, nadmořská výška, hodina
v daném dni, místní klima, podíl škodlivin v ovzduší, prostředí - pláž, les, sníh, voda.

Zářivky solária emitují UV záření, které neobsahuje škodlivé typy jako přímé sluneční paprsky (zvláště UV-C, které závisí na stavu
ozónové vrstvy). Dávka UV-A a UV-B záření je přesně stanovena počítačem solárního přístroje a dána jeho konstrukcí trubic.

K tomu, aby barva pokožky byla co nejhezčí a opálení mělo dlouhodobý efekt, by se měla navíc používat speciální solární kosmetika

Zdravé osoby se mohou opalovat prakticky bez omezení. Komise pro výzkum UV záření doporučuje omezit pobyt v solárním přístroji
na jednu kůru denně, celkově potom 50 hodin ročně. Nedoporučuje se opalování dětem ani kombinované opalování v soláriu a na slunci téhož dne. Mezi těmi, kdo se chtějí opalovat po celý rok jsou také lidé, kteří by měli svá rozhodnutí vždy konzultovat s lékařem. Ke skupině těchto osob zvláště patří těhotné ženy, nemocní přijímající léky, muži a ženy s kardiostimulátorem, lidé trpící křečovými žílami, kožními problémy apod.

Netřeba jistě připomínat, že pohled do slunce může nenávratně poškodit zrak. Stejně tomu tak je i při pobytu v soláriu, z čehož vyplývá, že číst si dobrou knížku při absolvování kůry je nevhodné. Jednoduchým řešením jsou speciální brýle, které zrak dokonale ochrání.

Další kapitolou je používání make-up a kosmetiky. Je známo, že ta může obsahovat některé substance, které zvyšují citlivost kůže.
Vždy je tedy nutné se před vstupem do solária odlíčit, případně osprchovat. Po sprše je třeba tělo dokonale osušit. Častou otázkou je:
"Mohu se také osprchovat po opalování?" Principiálně je to samozřejmě možné, ale ochlazením těla dochází ke zpomalení pigmentace, proto se doporučuje vyčkat alespoň 2 - 3 hodiny.  Otevírací doba

 • Pondělí
  9:00 - 20:00
 • Úterý
  9:00 - 20:00
 • Středa
  9:00 - 20:00
 • Čtvrtek
  9:00 - 20:00
 • Pátek
  9:00 - 20:00
 • Sobota
  15:00 - 19:00
 • Neděle
  15:00 - 19:00
 • Získejte nádherný úsměv a formujte svou postavu během opalování.